2009. július 29., szerda

Őzhívás..




Most van az őzek násza. Ilyenkor a legrejtőzködőbb öreg bakkal is össze lehet futni. Megbolondítja őket is a nász.. Remek alkalom a fotózáshoz.
Bár a hegyvidéki területen jóval kevesebb őz él mint az alföldön.
Egy kis hely és természetismerettel azért megtalálhatóak a Mátrában is. Mondom ezt úgy, hogy az elmúlt három napban csak elugró őzeket láttam..=) Nos, nem sikerülhet mindig. Próbáltam én vágyakozó sutahangal, gidahangal de nem jöttek az őzek. Az eredménytelenségbe valószínűleg közrejátszik a nagy meleg is. Nappal alig látni mozgást az erdőn, szinte csak ejjel van élet amikor egy kicsit hűlik a levegő.
Ha nem is őzbakról, hanem egy mezei nyúlról azért sikerült ma egy jó pillanatot elkapnom. Egy elhagyott szöllösorban, térdig érő "parlagfűültetvényben" kocogott szembe a barázdában. Még idejében észrevettem, hogy gyorsan állványra rakjam a gépet és egy kicsit kúszva élébe kerüljek. Volt a fejembe egy kép ,amin ellenfényben körbeveszi a nyulat egy nagy zöld massza és csak a vad éles rajta.. Próbáltam ezt megkomponálni..

Bár egyszer szeretnék egy "sötétebb" képet is ahol szinte csak a nyúl kontúrja latszik az ellenfényben.

Tervek...

2009. július 28., kedd

Sár-hegyen..








A tegnapi hangyaboglárkákon felbuzdulva ma ismét macro objektívvel sétáltunk a hegyen. Nem volt különösebb célunk csak pillangókat próbáltunk fotózni.
Nagyon meleg volt.

Így a rovarok is élénkek, aktívak voltak. Nehéz volt őket fotózni. De hatalmas élmény volt az ezernyi színes, röpködő kis élőlények között lenni. Teljesen átjárt az idilli hely varázsa. Nos igen a Sár- hegy különleges területe az országnak.

2009. július 27., hétfő

Szürkés hangyaboglárka (Maculinea alcon)








A szürkés hangyaboglárka élettere az utóbbi évtizedekben jelentősen beszűkült, különösen Nyugat-Európában, ahol sok helyen kipusztult vagy a kipusztulás szélére került.
Hazai populációi szórványosan az egész ország területén megtalálhatók, amelyek között még mindig vannak nagy egyedszámú, stabil állományok
(pl. a gyöngyösi Sár-hegyen).

Élőhelyei láp- és mocsárrétek, ahol tápnövénye, a kornistárnics (Gentiana pneumonanthe) nagyobb számban előfordul. Ez a lepkefaj speciális életmódja miatt került aktuálisan veszélyeztettet helyzetbe. ORSZÁGOS NAPPALI LEPKE MONITOROZÁS
Egyrészt speciális tápnövényigénye következtében. Majd maga növény elterjedése is nagyon korlátozott.
A kornistárnics védett növény, inkább mészkerülő; kiszáradó láprétek, hegyi rétek, szörfűgyepek növénye, de előfordul mocsárréteken, nádasokban, fűzlápokban, erdeifenyvesekben és gesztenyésekben is.) Másrészt a fajra jellemző obligált mirmekofilia miatt fejlődéséhez elengedhetetlenül szükséges bizonyos hangyafajok jelenléte az élőhelyen.

A lepkék július közepétől augusztus első harmadának a végéig repülnek, a rajzáscsúcs július-augusztus fordulójára esik. A lepkék a petéket a kornistárnicsok virágbimbójára helyezi július utolsó harmadában, augusztus első harmadában (a fehér peték jól láthatók a sötétlila virágok külső részén). Az imágók erősen territoriális viselkedésűek, kis mozgáskörzetűek.

A hernyók kikelésük után belerágják magukat a tárnics virágába és a lédús, még éretlen magkezdeményekkel táplálkoznak, majd a harmadik lárvastádiumban kirágják magukat a magházból, és "lepotyognak" a talajra (augusztus folyamán). A kihullott hernyókat hangyadolgozó (Myrmica-fajok, ) a bolyba viszik, és ott "kakukkfiókaként" nevelik tovább. A lepke lárváját olyan vegyi anyagok borítják, mint a Myrmica rubra nevű helyi hangyafajét. A hangyák a lárvát vegyi álcája miatt sajátjukként azonosítják és becipelik a bolyba, ahol táplálják és felnevelik, egészen addig, amíg fel nem nő.
A lepke hernyója a hangyabolyban bábozódik, majd a következő év júliusának végén újból imágóként kel szárnyra. Mindezekből következően ez a lepkefaj egyrészt igényli, hogy július közepétől augusztus végéig virágzó kornistárnicsok legyenek a réten; másrészt fejlődésük elképzelhetetlen a megfelelő hernyógazda nélkül.

2009. július 11., szombat

Szivárvány




Napok óta nagyon változatos időjárás van itt a szigeten. A korábbi közel 3 hétig tartó kánikula után borongósabb, felhősebb változékony idő lett.
Ma egész nap jöttek mentek a felhők, gyors zápotokkal. De közte vígan sütött a nap. Késő délután egy egészen sötét, viharos felhők érkeztek nyugat felől. Abba bíztam, hogy a lenyugvó nap majd a horizont és a felhősáv között fog lebukni és szép vörös színben borítja be a parti sávot. Tegnap este is így volt.
Meló után Katával felmásztunk a közeli sziklakilátóponthoz. Már útközben permetező eső hullott.
A magaslatra érve hihetetlen látvány fogadott.
Ezernyi vízcseppen keresztül a lenyugvó nap vörösre festett mindent ami csak nedves volt. Szinte világítottak a sziklák, a bokrok ágai.
És a távolban egy gyönyörű szivárvány kötötte össze az apró szigeteket. Nem tudtunk betelni a látvánnyal. A csepergő eső ellenére sokáig elidőztünk gyönyörködve a hihetetlen kilátásban. Az eső felhő átvonult felettünk és a szárazföld felé távolodva, simogatta ködszerű fátylával a tengert...